Přihlášení k odběru novinek
Email:

sleva: 29 %

Původní cena 209 Kč
Ušetříte 60 Kč
Vaše cena 149 Kč

Nabídka je platná ještě:

00
00
00
00
dnů hod min sec

Akční nabídka již byla ukončena.

270
270
Dosud koupeno
Max. počet zboží

URG - Familia Deicas - Pueblo Del Sol Pinot Noir, 2014

29 % URG - Familia Deicas - Pueblo Del Sol Pinot Noir, 2014

Typický, krásný, lehký, svěží Pinot noir s typicky světlejší barvou. S lehounkou vůní čerstvých ostružin. Jeho chuť je zřetelně višňová (díky typické pinot-noirové kyselince), v dochuti vám pak dozrají třešně a objeví se náznak hořké čokolády.

Tento Pinot noir pijte v létě klidně lehce zchlazený. S případnou objednávkou neváhejte, máme jen 300 lahví a to za skutečně výbornou cenu 149 Kč.

Detailní popis

O VINAŘSTVÍ


Vína z vinic Juanicó jsou produkována výhradně rodinnou společností Deicas. Již třetí generace této rodiny pracuje s plným nasazením a odhodláním, aby Vám přinesla víno té nejvyšší kvality. Všechny tyto generace mají jeden společný cíl: nalézt rovnováhu mezi tradicí a inovací pro dosažení ideálního výsledku. Rodina Deicas našla zalíbení ve francouzských vínech a vzhledem k podobné charakteristice půd v oblasti Juanicó a Bordeaux se zde rozhodla pěstovat nejvybranější francouzské odrůdy vín. Vinařství se inspirovalo na svých cestách po Francii a Itálii nejnovějšími technologiemi a trendy v oboru. Pro dosažení nejvyšší kvality vín probíhá sběr hroznů ručně, tradičně v brzkých ranních hodinách, kdy je počasí nejchladnější. Svou první vlajkovou loď vyslalo vinařství na všechny kontinenty v roce 1992, kdy bylo vytvořeno unikátní víno Preludio. Jedinečné víno vzniklo spojením pěti nejlepších odrůd z vybraného ročníku, přičemž každý rok se jeho složení mění.

 

RULANDSKÉ MODRÉ - PŮVOD


Pinot Noir pochází z Burgundska. Původní hypotéza, že tato odrůda vznikla křížením Pinotu Meunier (Mlynářka) a Tramínu červeného, se zdá být překonána. Podle výsledků posledních výzkumů je totiž Pinot Noir v přímé vývojové linii s divokou révou, která ve Francii rostla ještě na konci 19. století.

Záznamy o existenci této odrůdy se dochovaly už ze 4. století. Karel Veliký ji ve své době nechal převézt z Burgundska a vysadit v okolí Bodamského jezera. I o transport do Čech se postaral mocný panovník – sám Karel IV. podle legendy věnoval první sazenice vinařům na Mělníku za pomoc v boji s tehdejšími sociálně patologickými jevy (Mělničtí se prý zasloužili o potírání lapků na Labi). Jejich bohulibá činnost v oblasti prevence kriminality se tak vyplatila všem dalším pokolením, dychtícím po vůni sušených švestek a povidel, kouře hořícího dřeva a kůže a chuti černých třešní (v mladém Pinotu ještě spíš ucítíte ostružiny a jahody). 
 

RULANDSKÉ MODRÉ U NÁS


Před druhou světovou válkou bylo Pinotem Noir osázeno 36 % celkové plochy vinic na území České republiky. V roce 1994 bylo touto odrůdou osázeno však už jen 0,8 % plochy vinic. 

Takto dramatický pokles si vysvětlujeme tím, že po zestátnění půdy musela zemědělská družstva přizpůsobovat vinice mechanickému obdělávání (aby se tam vešel velký traktor). Staré vinice musely být vyklučeny a v nových se už nenašel prostor pro citlivou, náročnou a málo rodící odrůdu. 

Se stále větší vinařskou edukací u zákazníků, ale i samotných vinařů, obliba Rulandy modré rok od roku stoupá a v roce 2010 již podíl plochy vinic činil 4,2 %. 
 

RULANDSKÉ MODRÉ VE SVĚTĚ


Rulandské modré je choulostivé především z hlediska teploty. Jeho tenká slupka je velice citlivá na klimatické podmínky. Příliš na severu hrozny nedozrají, na jihu zas dozrají moc brzy a potenciál, vůní a chutí, které slupka ukrývá, zůstane nerozvit. Ze soutěže o nejlepší Pinot Noir jsou tak automaticky vyloučeny jinak úspěšné vinařské země horkého jihu, jako je Španělsko a Itálie (tam se pěstuje pouze v severní části Apeninského poloostrova). Ideální podmínky pro zrání tak pro Rulandu vznikají na poměrně omezeném území, kde teploty ještě nedosahují takových výšek, ani nízkých pozic, aby hrozny nedozrávaly příliš brzo nebo pozdě. 

Nejcennější Pinot pochází samozřejmě z Burgundska. Nejprestižnější a nejdražší Pinot noiry na světě pochází z Domaine de la Romanée-Conti. 

Druhou nejdůležitější destinací milovníků Pinotu Noir je americký stát Oregon. Kalifornie (jak byste asi tak mohli tušit) je pro Pinot Noir příliš horká a soustředí se proto spíš na Cabernet Sauvignon, Merlot, Zindfandel a Shiraz. Výjimkou je nejchladnější kalifornská apelace Russian River Valley, kterou ochlazuje studený vzduch z Pacifiku.

Zastávkou turisty po světových variacích Pinotu Noir by měl být také Nový Zéland, kde vína této odrůdy dosahují nejvyšší intenzity v chuti. Pinot Noir je zde považován místní nejdůležitější červenou odrůdu. Apelaci Marlborough Vám nemusíme představovat. Pro Pinot Noir od Kima Crawforda nemusíte vážit cestu k protinožcům, máme ho pro Vás v naší nabídce.

Když se vrátíme zpátky do Evropy, nezbývá nám už mnoho míst, kde by se Pinotu Noir dařilo. V Německu se odrůdě Pinot Noir říká „Spätburgunder“ a prospívá především na Bádensku. Na pěkné modré Pinoty lze narazit i v Rakousku, zejména v oblasti Traisental.
 

RULANDSKÉ MODRÉ VS. PINOT NOIR


A nakonec (když už jsme v tom Německu) jedna slibovaná jazyková vsuvka. Z jakého důvodu je „Rulandské modré“ českou alternativou názvu odrůdy, kterou s Vámi dnes probíráme? Z těžko vysvětlitelného. České označení „Rulandské“ pro všechny tři burgundské odrůdy (Rulandské šedé, Rulandské bílé a Rulandské modré) je světovou raritou.

Odrůda u nás prošla složitou historií přejmenovávání, takže se připravte na lingvistický exkurz, ostatně když jsem to vystudovala, tak proč bych to tu neprodala;-)

Původní český název všech tří burgundských odrůd byl lakonický – říkalo se jim prostě Burgundské šedé, Burgundské bílé a Burgundské modré. Souvislost s místem původu je nasnadě. Pod tlakem Francie, která si nepřála zavádějící označení pro víno, které nebylo vyrobeno v Burgundsku, proto bylo od tohoto názvu upuštěno. Výběr nového jména však nebyl úplně šťastný.

Označení „Rulandské“ nebo „Rulanda“ má svůj význam totiž pouze u odrůdy Pinot gris (Rulandské šedé), protože vychází z německého názvu pro tuto odrůdu („Rulander“) na počest Johanna Segera Rulanda. Právě tento německý obchodník se totiž významně zasloužil o rozšíření odrůdy, která je hlavním tématem tohoto článku, ve své vlasti. O další burgundské odrůdy se ale milý Johann nezasloužil a v Německu po něm také vůbec pojmenovány nejsou.

Na druhou stranu z francouzštiny pocházející označení „Pinot“ má jasnou etymologickou spojitost s francouzským slovem „pin“ – „borovice“. Zralé hrozny Pinotů totiž skutečně připomínají uzavřenou šišku borovice (hrozny jsou těsně u sebe).

V českých zemích jsme si Rulandské paradoxně vztáhli na všechny Pinoty, které známe, i když s obchodníkem ze Speyeru nemají nic společného. Johannovo příjmení tak u nás zní daleko častěji než v domovině tohoto muže.


Způsob platby

Na Vínomatu můžete platit následujícími způsoby platby:
  • Online přes platební portál GoPay
  • Převodem
  • Při převzetí zboží

Vyrobil: Zengon

 
GoPay